Kommenteeri

Tartu 2024 viib lätlased tehnoloogilise kunsti näitusega “Metsikud bitid” metsa

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 tehnoloogilise kunsti lipulaev “Metsikud bitid” jõuab juba sel pühapäeval satelliitnäitusega Läti Savvaļa kunstiparki. Kunstnike ettevõtmine kulmineerub järgmise aasta suvel suuremahulise vabaõhunäitusega Lõuna-Eestis Otepää külje all Maajaamas. Tegu on kultuuripealinna ühe signatuurprojektiga.

“Savvalas saab näha kolme “Metsikute bittide” näituse jaoks valminud teost kunstnikelt Anna Tamm & Vinzenz Leutenegger (EE/CH), Jeanne Harignordoquy (FR) ja Uģis Albiņš (LV). Oma olemuselt on need teosed üsna erinevad – inspireerutud on nii savist kui pühadest hiitest,” toob välja näituse eestvedaja Mari-Liis Rebane.

Ta tõstab esile just Jeanne Harignordoquy teose: “ Kunstnike kolmiku kõige tehnoloogilisemaks teoseks võib pidada tuulelipu kuju saanud installatsiooni, mis mängib raadiojaamu erinevatest maailma paikadest sõltuvalt tuule kiirusest ja suunast. On, mida kultuuripealinna tiitliaasta eel näha ja kogeda,” toob Rebane välja.

Eesti kunstnik Anna Tamm ja šveitslane Vinzenz Leutenegger on oma uurimusliku lähenemisega teose jaoks külastanud erinevaid pühapaiku ja vaadelnud hiiepuid. Savvaļasse jõuab teos, mis on inspiratsiooni leidnud muuhulgas ka kohalikust pühast mäest Piltiņkalnsist. Läti kunstniku Uģis Albiņši teose näol on tegu iseäraliku antenniga, mille loomiseks kasutati 3D-prinditud savi.

Maajaama eestvedajad ootavad huvilisi pühapäeval, 6. augustil kell 12.00 Savvaļa ja “Metsikute bittide” ühisnäituse avamisele, mis toimub keset metsa koordinaatidel 57.21817991963401, 25.972680806102684. Külalisi ootab kuraatorituur ja vestlus, mida juhivad Läti Kunstiakadeemia kuraatorite suvekoolis osalejad. Pärast seda valmistatakse ühine lõunasöök ja minnakse sauna. Veel on võimalus tutvuda varasemate Savvaļa vabaõhunäituse töödega.

Korraldajad organiseerisid avamiseks kunstibussi, mis viib huvilised Savvaļasse kohale. Buss väljub Tartust kell 10.00 ja toob kunstipubliku tagasi Tartusse kell 19.30. Bussipiletite broneerimine: https://tinyurl.com/savvala

“Metsikute bittide” näitus Savvaļas on avatud kuni 30. augustini. Satelliitnäitust ja selle avamist toetavad Eesti Kultuurkapital, Läti Kultuurkapital, Vidzeme maakond ja pruulikoda Labietis. Tegu on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi projektiga, mida korraldab tehnoloogia- ja kunstitalu Maajaam.

Savvaļa on paik keset Põhja-Läti loodust, vabaõhunäitus ja sündmuste sari, mille eesmärk on ümbermõtestada inimese ja looduse suhet ning traditsioone ja kaasaegsust. Savvaļa asutati 2020. aastal Läti maalikunstniku Andris Eglītise poolt ja selle avamisest peale on sinna loodud üle 20 maastikukunsti teose, skulptuuri või installatsiooni, mis on leidnud endale asukohad puutumatu looduse keskel. Eesti kunstnikest on Savvaļasse varasemalt teose loonud Kristi Kongi ning Flo Kasearu koostöös Elīna Vītolaga.

Foto: Maajaam


Lisa kommentaar

Email again: