Kommenteeri

Noorteprogramm Tartu 2024 Extended alustas taas

Sel sügisel algas Tartu 2024 noorteprogrammi Extended teine lend. Järgneva üheksa kuu jooksul teevad 24 Tartu ja Lõuna-Eesti noort oma esimesed sammud Eesti kultuurikorralduse maastikul. Noored said esimest korda kokku 22.-23. oktoobril esimesel “missioonil”, kus üheskoos mõeldi välja oma sündmuse ideid. Extended noor Lotta Vaher jagas oma muljeid kahest õppepäevast.

Fotod: Eeva Vitsut

Olen mitu aastat üritusi korraldanud, kuid keegi ei ole mulle kunagi õpetanud, kuidas seda teha. Päev enne kandideerimise lõppu sain teada, et Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 raames korraldatakse noorteprogrammi, kus just seda arendatakse. Kandideerisin, osutusin valituks ja lootsin sõrmed ristis, et õppekava vastab minu oskustele. Tuli välja, et vastab!

Kui ma laupäeva hommikul üritusele jõudsin, tundsin vaid paari kaasosalejat, kuid päeva jooksul tutvusime üksteisega tänu mängudele ja saime ka nimed enam-vähem selgeks. Tundsime end juba üsna hubaselt.

Esimesel päeval kuulsime kolme kõnelejat. Esimene neist oli Tartu 2024 juhatuse liige Kuldar Leis, kes rääkis, kuidas leida häid ideid sündmusteks. Tema jutust panin veel kõrva taha, et kõige olulisem on leida endale hea meeskond. See on mõte, mida ka teised kõnelejad ei väsinud toonitamast. Seejärel jagas Extended esimese lennu lõpetaja Rebeka Leiten meile nippe sellest, kuidas alustada oma sündmuse korraldamist. Laupäeva kõnede osa lõpetas Tartu 2024 loomenõukogu liige Berk Vaher, kes tutvustas meile lähemalt Tartu 2024 kunstilist kontseptsiooni Ellujäämise Kunstid.



Juba samal õhtul saime õpitud teooriat rakendada. Tegime ajurünnaku, mille eesmärk oli kaardistada kultuurisündmuseid, mis on Tartus ja Lõuna-Eestis veel puudu. Hiljem jagunesime rühmadesse ja asusime tekkinud mõtteid arendama. Esimese lennu vilistlased käisid ringi ning olid meile oma kogemusega toeks.

Minu grupi algne mõte oli teha elava ajaloo festival, sest üks meist oli Hollandis sarnasest sündmusest osa saanud. Mina olen rollimängu- ja ajaloohuviline ning ka teised rühmakaaslased olid sellest ideest sisse võetud. Päeva jooksul rühm ja idee muutusid – uus plaan on luua rollimängufestival, kaasata nii elava ajaloo inimesi, kaardimängijaid kui ka muid vähemtuntud huvide esindajaid.

Laupäev lõppes vilistlaste korraldatud mängudega. Ööbisime kõik koos Tartu 2024 kontori põrandal, kuid ma ei ole kindel, kui paljud lõpuks magasid. Palju huvitavam oli juttu vesta ja sõbruneda.  



Pühapäeval õppisime Tartu 2024 kommunikatsioonispetsialistilt Kaidi-Lisa Kivisalult, kuidas rääkida Tartu 2024 Extended programmist ja Tartust kui Euroopa kultuuripealinnast. Panin endale kirja, et tekstis on hea kirjutada kõigepealt Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 ja hiljem võib kirjutada näitaks vaid "kultuuripealinn" või "Tartu 2024". Enne lõunat avastasime oma tugevusi meeskonnaliikmena ning arutasime Tartu Ülikooli eetikakeskuse projektijuhi Triinu Laanega väärtuste üle.

Peale lõunat arendasime veel oma sündmuste ideid, panime programmi mustandi kirja ning esitasime neid üksteisele. Enne kohtumise lõppu vahetasime kiiresti muljeid ning saime järgmiseks missiooniks valmistumiseks mõned näpunäited.

Kahe päeva läbiv meeleolu oli ülev. Nüüdseks olid lennukaaslased jõudnud üksteist tundma õppida ning kõik paistsid rahul olevat, et nad vaatamata kõledale sügisilmale, nädalavahetusele ja peatselt algavale vaheajale kohale tulid. Tahaks juba korraldama hakata!


Lisa kommentaar

Email again: