EUROOPA KULTUURIPEALINN LÕUNA-EESTIS
2020. aasta sügisel hääletasid 19 Lõuna-Eesti omavalitsuse volikogud Põlva, Tartu, Valga ja Võru maakonnast ning Viljandi linnast Tartu 2024 koostöölepingu üle, mille eesmärk on käivitada Euroopa kultuuripealinna põhjalik ettevalmistamine ja elluviimine lisaks Tartu linnale kogu regioonis. Koostöölepingus on kirjeldatud kultuuripealinna programmi loomise, turundamise ja rahastamise aluspõhimõtted aastateks 2021-2025.Koostööleping allkirjastati 2021. aasta jaanuaris lõpus nelja päeva pikkusel Lõuna-Eesti ringreisil.
Koostöölepingule lisandub igal aastal järgneva aasta tegevuskava sihtasutuse ja iga omavalitsuse vahel ning aasta lõppedes esitab SA Tartu 2024 vastavale omavalitsusele aruande tegevuskava elluviimise kohta. Esimesed tegevuskavad koostatakse 2021. aastaks ning esimesed aruanded 2022. aasta alguseks.
"Aasta 2021 on ettevalmistav aasta Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 (edaspidi Tartu 2024) õnnestumiseks Tartus ja Lõuna-Eestis – keskendume programmi ettevalmistustööde, kultuuritöötajate oskuste ja teadmiste tõstmisele kultuuripealinnaks valmistumisel." - 2021. aasta tegevuskavast
KOOSTÖÖLEPINGU PÕHIMÕTTED
- Koostöölepingus kinnitavad Tartu linna poolt asutatud sihtasutus Tartu 2024 ja omavalitsused, et Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 viiakse ellu osapoolte igakülgses koostöös ning ühiselt pingutatakse selle nimel, et kõigis omavalitsustes toimuks selle raames unikaalseid sündmusi.
- Samuti on koostöölepingus kirjeldatud omavalitsuste ja SA Tartu 2024 mitmetasandiline koostöö. Kõigi omavalitsuste juhid kuuluvad Tartu 2024 Omavalitsusjuhtide Foorumisse, mis koguneb minimaalselt kaks korda aastas oluliste küsimuste aruteludeks. Omavalitsusjuhtide Foorum teeb ka ettepaneku Lõuna-Eesti omavalitsusjuhtide esindaja määramiseks SA nõukogusse.
- Kultuuripealinna ettevalmistamise protsessi sujuvaks kulgemiseks on iga omavalitsus määranud ühe isiku, kes on sihtasutusele kultuuripealinna ettevalmistamise protsessis kontaktisikuks ning kelle kaudu toimub informatsiooni vahendamine ja kokkulepete ettevalmistamine omavalitsusega.
- Koostöölepinguga liitunud omavalitsuste kultuurivaldkonna töötajad kaasatakse kultuuripealinna kultuuritöötajate võrgustikku ja avalike suhete valdkonna töötajaid kultuuripealinna kommunikatsioonivõrgustikku.
- SA Tartu 2024 teeb tihedat koostööd ka Lõuna-Eesti maakondlike arendusorganisatsioonidega. Iga kaasatud maakonna arendusorganisatsiooni ja Viljandi linnavalitsuse poolt nimetatud kultuurijuht kuulub kultuuripealinna programmi ettevalmistavasse regionaalsesse ekspertkomisjoni, mis nõustab sihtasutust kultuuripealinna programmi regionaalse osa ettevalmistamisel.
- Samuti on koostöölepingus määratletud finantseerimispõhimõtted, mis on arvutatud vastavalt omavalitsuse elanike arvule põhimõttel, et teiste avalikust ja erasektori pärit toetajate toetus tegevuste elluviimiseks on suurem kui konkreetse omavalitsuse panus.
KOOSTÖÖLEPINGU SÕLMIMINE
2020. aasta sügisel arutatakse koostöölepingu sõlmimist Viljandi linna ning Põlva, Tartu, Valga ja Võru maakonna omavalitsuste volikogudes.
- Esimestena hääletasid koostöölepingu sõlmimise üle 27.8 Luunja, Nõo ja Tartu valla volikogud.
- 8.9 toetas koostöölepingu sõlmimist Kastre valla, 9.9 Võru valla volikogu, 15.9 Antsla valla volikogu, 17.9 Kanepi valla volikogu, 22.9 Kambja valla volikogu, 23.9 Räpina valla volikogu, 24.9 Põlva valla volikogu, 24.9 Setomaa valla volikogu, 24.9 Viljandi linna volikogu, 28.9 Elva valla volikogu, 7.10 Peipsiääre valla volikogu, 14.10 Võru linna volikogu, 27.10 Rõuge valla volikogu, 30.10 Valga valla volikogu, 19.1 Tõrva valla volikogu, 21.1 Otepää valla volikogu
KOOSTÖÖLEPINGU ETTEVALMISTAMINE
Lõuna-Eesti on liikunud Euroopa kultuuripealinna poole samm-sammult ühiselt nõu pidades. Juba 2018. aasta jaanuaris otsustasid Tartus kohtunud omavalitsusjuhid, et siis äsja alanud 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna konkursil kandideeritakse tiitlile ühiselt. Aasta hiljem, konkursi lõppvoorus sõlmisid Tartu linna ja 19 Lõuna-Eesti omavalitsuse juhid Eesti kõrgeimas tipus, Suure Munamäe tornis ühiste kavatsuste kinnituseks hea tahte koostöölepe.
Pikaajalise koostöölepingu ettevalmistamine algas pärast seda, kui rahvusvaheline sõltumatu ekspertkomisjon nimetas 2019. aasta augustis 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks Tartu koos Lõuna-Eestiga.
Euroopa kultuuripealinna ettevalmistusi ja elluviimist koordineerib Tartu linna asutatud sihtasutus Tartu 2024. Sihtasutuse töö kultuuripealinna ametliku programmi, turunduse jm elluviimiseks lähtub Euroopa kultuuripealinna tiitli pälvinud Tartu 2024 kandidatuuriraamatust ja loovkontseptsioonist pealkirjaga Ellujäämise Kunstid.
ESIMENE ARENDUSPROTSESS
Lõuna-Eesti on kaasatud kultuuripealinna ettevalmistustesse ka aastatel 2020-2021 toimuva esimese arendusprotsessi kaudu. Sellest võtavad osa kandidatuuriraamatus esitatud kultuuriprojektid, mille tegevused on kavandatud nii Tartusse kui Lõuna-Eestisse.