Vaimne tervis on oluline osa meie elust. Aga need mured on tihti nähtamatud ja häbimärgi pitseriga. Oluline on luua toetav ja hooliv vaimsest tervisest rääkimise kultuur. Lisame vaimse tervise teemade avamisele huumori nüansi ning kutsume selleks Lõuna-Eestis ellu vaimse tervise kohvikud, vaimse tervise teemalised improkomöödia harrastusgrupid ning stand-up etendused, kus laval jagavad oma vaimse tervise lugu nii professionaalid kui kohalikud inimesed. 

Lugu

Vähemalt iga 4. inimene kannatab oma elu jooksul vaimse tervise mure tõttu. Sa lugesid õigesti: 1, 2, 3, 4, 1, 2, 3, 4 jne. Vaimne tervis puudutab tõesti meid kõiki ja sellepärast arvame, et see peaks olema sama tavaline ja nähtav osa meie elus, nagu pea on meie keha osa! 

Elamus 

Peaasi ajab naerma! See on meie moodus tuua ja teha see suur, lai ning tihti raskekujulise maiguga teema Sulle kergemaks ja igapäevasemaks! Alustame seda teekonda vaimse tervise kohvikutega. See on lihtne ja soe algatus, et näidata: vaimsest tervisest rääkimine on tavaline ja igapäevane, võime seda teha bussis, poejärjekorras, tänaval või ka kohvikus. Sa saad neil teemadel sisukalt vestelda nii tuttavate kui võõrastega tassikese tee kõrvale.Täpselt nii, kuidas Sinule mugavam tundub. Kui tunned, et tahaksid ja vajaksid enda vaimse tervise toetamiseks oma ellu ka mängulisemat lähenemist, soovitame Sul osaleda vaimse tervise teemalises improteatri harrastusgrupis. See on rakendusteatri formaat, kus saab nii nalja kui sisu. Nii saavad end avada nii noored kui vanad. Koos mängime nähtamatud mured ja lahendused kuuldavaks ning nähtavaks. 

Aga inspiratsiooni ja toetavalt nalja heitmist saab õppida ka Kinoteatri eestvedamisel esmalt nalja kirjutamise kursusel ning seejärel nende toel ka väiksematel Lõuna-Eesti lavadel. Ole mureta! Oma vaimse tervise muresid läbi huumoriprisma jagavad lisaks Sinule ka nii Eesti kui välismaa professionaalsed stand-up koomikud. Vaimne tervis puudutab ju meid kõiki. 

Mõju

Põimime kokku teadusliku lähenemise, teatriformaadid, kogukonna toe ja vaimse tervise oskuste õppe. Nii muudame hoiakuid ja käitumist üksikisiku ja kogukondade tasandil hoolivamaks nii Eestis kui Euroopas. Loome jagatud mure ja üksteise toetamise kultuuri. 

Tule räägi ka oma lugu, löö kaasa ja naera terviseks!

Eestvedajad: Sandra Liiv, Mihkel Mooste

Partnerid: MTÜ Peaasjad, MTÜ Improkool, Kinoteater MTÜ

Kontakt: sandraliiv@gmail.com

Ole kursis Euroopa kultuuripealinna programmiga. Telli meie uudiskiri!