Kunstiresidentuuris põimub välismaiste autorite nägemus Lõuna-Eesti eriliste paikadega.

Lugu

Tartu 2024 kunstilisest kontseptsioonist “Ellujäämise Kunstid” lähtuv residentuuriprogramm keskendub esimesel aastal Lõuna-Eesti suitsusaunatraditsioonile. Kohalikus murdes “suidsusannakombõ” on oluline osa Võru- ja Setomaa igapäevaelust. 2014. aastal arvati Võrumaa suitsusaun ka UNESCO vaimse kultuuripärandi sekka. Välismaa kunstnike ja kohaliku pärandi dialoogis avaneb ainulaadse saunakombestiku lugu muutuvas maailmas.

"MagiC Carpets" kuulub programmi “Loov Euroopa”, mis ühendab 20 Euroopa kultuuriorganisatisooni. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 liitus võrgustikuga 2022. aastal. Programm hõlmab erinevaid valdkondi, kujutavast- ja etenduskunstist uurimispõhiste kunsti praktikatenini. Residentuuri teise aasta kontseptsioon selgub eeloleval kevadel.

Elamus

Põlvest põlve edasi antud suitsusaunatraditsioon on kunstnikele lähtepunkt, mille pinnalt analüüsitakse kriitiliselt maailma moderniseerumise tagajärgi. Residentuuris mõtestatakse inimese vajadust rituaalse tervenemise järele nii füüsiliselt kui vaimselt. Kunstniku nägemuse ja kohaliku keskkonna dialoogis tekkiva loomingu lähtepunktiks on erinevad märksõnad: kasvamine vs kahanemine, progressi ihalus, müüt…

Esimeses residentuuris mõtestavad Lõuna-Eesti pärandit Laura Põld, Gary Markle ja Anica Huck.

Laura Põld

Laura Põld on Tallinnas ja Viinis tegutsev eesti kunstnik. Tema looming uurib keskkonnaajalugu, inimesele ja enam-kui-inimesele omaseid oskusi ning põhivajadusi nagu kogukond, turvalisus ja peavari. Oma viimastes teostes keskendub ta materjalide valikule ning nende ajaloolisele ja poliitilisele kontekstile. Põldu kõnetavad traditsioonilised keraamika, tikkimise ja punumise tehnikad, mille kaudu ta hoiab alles lugusid, mälu ja oskuseid. Ta õppis Eesti Kunstiakadeemias keraamikat, Tartu Ülikoolis maalimist ning Linzi Kunsti- ja Disainiülikoolis skulptuuri ja keraamikat. Laura Põld on Eesti Kunstiakadeemia keraamikaosakonna ning skulptuuri ja installatsioonide osakonna külalisdotsent.


Laura Põld. Foto: Marek Mäemets


Gary Markle

Gary Markle on Kanada kunstnik, uurija ja õppejõud, kes tegutseb Tallinnas ning Helsingis. Marke uurib kuulumise vajadust iseloomustavaid narratiive moe- ja tekstiilikunstniku pilguga. Tal on moedisaini bakalaureusekraad Parsons School of Designist ja magistrikraad tekstiili erialalt Halifaxi NSCADi ülikoolist. Markle on NSCADi tekstiili- ja moeosakonna professor ning omandab doktorikraadi Aalto Ülikoolis. Tema praktikapõhine disainialane uurimistöö küsib, kas meie loome käsitööd või loob see meid?


Gary Markle. Foto: Sohvi Viik


Anica Huck

Saksamaalt pärit Anica Huck tegutseb Roomas visuaal- ja etenduskunstnikuna, analüüsides tänapäeva probleeme kliimapoliitikast digitaliseerimiseni. Tema interdistsiplinaarne lähenemine tuleneb varasematest õpingutest ja töökogemusest geoteaduste ning geopoliitika valdkonnas. Hucki viimaste näituste hulka kuuluvad: Who Killed Bambi? (2022); 14 metri, Mostra delle Memorie (2022), Accade!, Nuova Pesa (2022); A curse on my years if I am lying! (2022); Arteporto. Fuori piirang (2021).


Anica Huck. Foto: Rome University of Fine Arts


Mõju

Lõuna-Eesti omanäoline pärand saab välismaa kunstnike pilgu läbi uue ja värske tõlgendusvarjundi ning jõuab ka laiema publikuni.

Kuraator: Ann Mirjam Vaikla, annmirjam.vaikla@tartu2024.ee

Projektis osalevad 2022-2025
 • Kaunas Biennial (Kaunas / Lithuania)
 • IDEIAS EMERGENTES - Produção Cultural, CRL (Porto (Guimarães) / Portugal)
 • Jam Factory Art Centre (Lviv / Ukraine)
 • Lab852 d.o.o. za promidžbu (Zagreb / Croatia)
 • Latitudo Srl (Rome / Italy)
 • META Cultural Foundation (Bucharest (Slon) / Romania)
 • New Theatre Institute of Latvia (Riga / Latvia)
 • Novo Kulturno Naselje (Novi Sad / Serbia)
 • OPENART, Örebro Kommun (Örebro / Sweden)
 • Openspace.Innsbruck (Innsbruck / Austria)
 • Sihtasutus Tartu 2024 (Tartu / Estonia)
 • Tbilisi International Photo Festival (Tbilisi / Georgia)
 • Trempo (Nantes / France)
 • Wrocławski Instytut Kultury (Wroclaw / Poland)
Partnerid 2022-2025
 • Diyalog Derneği (Istanbul / Turkey)
 • Folkestone Fringe (Folkestone / UK)

Projekti “MagiC Carpets” kaasrahastab Euroopa Liidu Loov Euroopa programm.