Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 ja Tampere26 pärandprojekt Operation Pirkanmaa kutsuvad Kultuurikompassi foorumile. 

Kohtume 7. septembril Valgas ja 8. septembril Tartus, et arutada, kuidas kultuuriline koostöö toetab piirkonna arengut.Lae kava alla siit

7. september

Foorumi esimene päev koosneb kolmest osast:

11.30-12.30 Kuidas luua ühiskonda edasiviivaid kultuurisündmusi?

Lene Øster, Aarhus 2017 (DK)“Euroopa kultuuripealinn Aarhus 2017 pikaajaline mõju regionaalsele koostööle”

Lene Øster räägib Euroopa kultuuripealinna regionaalse koostöö pikaajalisest mõjust. Aarhus 2017 peetakse edulooks nii kultuurilises kui majanduslikus võtmes. Seda nähti millegi suure algusena, märkimisväärse arengutõukena kogu Kesk-Taani piirkonnale. Vaadates tagasi aastale 2017, milline on olukord praegu ja millised on väljavaated kultuuri valdkonnas tulevikuks?
Lukas Alsys, Kaunas 2022 (LT)
“Kaunas 2022 regionaalse koostöö meetodid”

Lukas Alsys, endine Kaunas 2022 regionaalne koordinaator jagab kogemusi piirkondlikust koostööst ning kultuuripealinna programmi loomisest.

13.30-14.30 Kultuurikompassi vestlused

Paralleelset toimub viis vestlust. 

Vali oma vestlus


Vestlus 1: Village Hopping Tampere piirkonnas
Tampere26 kandidatuurist sündinud Village Hopping on kümneid väikeprojekte ühendav initsatiiv, mis kutsub kohalikku piirkonda avastama. Village Hoppingu idee on saata artistid ja nende kuulajad-vaatajad ühest külast teise, et seeläbi muuta piirkond juurdepääsetavamaks.

Tampere piirkonna Culture Bank ehk “Kultuuripank” on etendusvaldkonnale suunatud veebiteenus, mis toob piirkonna näitlejad, etendused, töötoad, dekoratsioonide laenutamise ja toetused ühele platvormile. Culture Bank koordinaator Anna Szalay räägib, kuidas see kõik toimib.

Projekt “Park Philosophy” soodustab filosofeerimist ja mõtlemist. Pargifilosoofia festival toimub igal aastal Ikaalineni pargis. Esineb Antti Sorri.

Vestlus 2: Koos kõlavad meie hääled tugevamalt Kultuurialased võrgustikud loovad lahendusi tänapäeva väljakutsetele. Võrgustike looja Sini-Mari Lepistö tutvustab Culture Up võrgustikku, mis on Taani, Serbia, Soome, Hollandi ja Iirimaa ühine võrgustumisprojekt. Culture Up keskendub maapiirkonnas asuvate kultuuriorganisatsioonide ja kohalike eestvedajate võimestamisele.

Kultuurivõrgustike ekspert Annamaija Saarela tutvustab auhinnatud G Livelab Tamperet, mis osaleb Better Live projektis jätkusuutlikuma, õiglasema ja kaasavama elava muusika keskkonna loomiseks Euroopas.

Vestlus 3: Kogukonnadialoog
Tartu 2024 Tartu Maailmaülikool loob kogukonnaakadeemiad, kus aktiivsed Lõuna-Eesti kogukonnad, tuntud teadlased ning kultuuritegijad inspireerivad üksteist ja parandavad maailma. Otsime lahendusi globaalsetele probleemidele lokaalselt ja vastupidi, koos kõigi tulevikku vaatavate inimestega. Tartu Maailmaülikooli formaadist räägib lähemalt Triinu Laan.

Timeout Dialogue loodi murest, mis tekkis polariseerumise ja suurenevate pingete tõttu Soome ühiskonnas. Timeout Dialogue juht Laura Arikka avab osapooli kaasavad dialoogimeetodi võimalusi, mis loob sügavama arusaama ühe teema erinevatest vaatenurkadest

Vestlus 4: Ühendatud piirkond
2023. aasta on Eestis sauna-aasta. Sauna-aasta ühendab saunatraditsioonid, kultuuri, kombed, ettevõtjad, saunatooted, kogukonnad ja eestvedajad. Aasta on kõigile, kel on saun hinges. Kuidas sauna-traditsioon ja sauna-aasta tegevused piirkonda ühendavad? Kogemusi jagab Elin Priks.

Bodø 2024 regionaalne koordinaator Maria Hernes Bær jagab lisaks Bodø piirkonna ühendamise eesmärkidest.

Vestlus 5: Keskel ei midagit
Toome päevavalgele aktiivsed inimesed ja organisatsioonid, kes korraldavad sündmusi kaugel perifeerias. Just need sädeinimesed, suurepärased ideede generaatorid on väärt esile tõstmist, kuna nad toovad hüljatud paigad valgusvihku ja muudavad need populaarseks.

Arhitektuuriresidentuur VARES Valga linnas rõhutab ruumi väärtustamisele ja mõtestatud jätkusuutlikule ruumiloomele, tuues sedasi välja nii linna kui ka laiemalt Lõuna-Eesti paikkondlikku omapära.

Valga vallavalitsuses vallaarhitekt Jiri Tintera jagab mõtteid kahanevate linnade elukeskkonna taaselustamisest Valga linna näitel.


15.00-16.15 Võrgustumine: Euroopa kultuuripealinna kohalik mõju

Endine Esch 2022 kommunikatsioonispetsialist Sarah Caron jagab vaateid Luksemburgi Euroopa kultuuripealinna piirkonna ja piiriülesest koostööst.

Järgneb ümarlaudade session Euroopa kultuuripealinnade piirkondliku koostöö teemade mõtestamiseks.

Soovijatele pakume ka sünkroontõlke võimaluse inglise keelest eesti keelde.

Foorumipäeva lõpus saame ühiselt vestelda ja aega veeta Tartu Genialistide Klubis.


Tule foorumile keskkonnahoidlikult! Kasuta ühistransporti.

Oleme programmi loonud nii, et igaüks saaks tulla sündmusele rongiga. Kultuurikompassi osalejale on rongisõit marsruudil Tartu-Valga-Tartu 7. septembril TASUTA.
Ühine soovituslik marsruut
  • 9.52-11.05 Tartu - Valga
  • 17.41-18.57 Valga Tartu

Kui asud lähedal, siis tule rattaga või jalgsi. Kui sul on autos mõni koht vaba või sooviksid hoopis küüti saada, siis pane ennast kirja autojagamise listi. Parkida saab Kultuurikeskuse kõrval.


8. september

Korraldame 8. septembril seminari Euroopa kultuuripealinnade regionaalse koostöö kogemuste vahetamiseks. Kohtumise eesmärk on jagada erinevate Euroopa kultuuripealinnade piirkondliku koostöö meetodeid, õppetunde ja tulemusi. Ühises arutelus osalevad Euroopa kultuuripealinnade Kaunas 2022, Tartu 2024, Operation Pirkanmaa ja Aarhus 2017 regionaalse koostöö eestvedajad.

Päevakava
  • 9.30 Hommikukohv
  • 10.15 Arutelu: Euroopa kultuuripealinnade regionaalne mõju
  • Lukas Alsys (Kaunas), Lene Øster (Aarhus), Maria Hernes Bær (Bodo 2024) Sarah Caron (Esch 2022)
  • 11.20 Kohvipaus
  • 11.40 Piirkondliku koostöö meetodid: Tartu 2024 näited, Operation Pirkanmaa 2022–2024 (FIN) näited, Oulu2026 - Project E75 (FIN) näited
  • 13.15 Lõuna (omal kulul)


Registreeru siin

Kultuurikompassi töökeel on inglise keel.


Kultuurikompassi programmi koostas Tartu 2024. Kultuurikompassi foorum on korraldatud Tartu 2024, OÜ Acento ja Tartu linnavalitsuse koostatud keskkonnasõbralike ürituste korraldamise juhendi järgi.


Mis on Kultuurikompass?

Tartu ja Lõuna-Eesti kultuurikorraldajate programm Kultuurikompass kutsub kultuurikorraldajaid ja loojaid, ent ka loov- ja sotsiaalseid ettevõtjaid üksteiselt õppima, sest teadmiste ja kogemuste vahetamine teeb Tartut ning Lõuna-Eestit rikkamaks. Kultuurikompassi programmi sündmusi - foorumeid ja seminare - korraldab sihtasutus Tartu 2024 koostöös Tartu linnavalitsuse ja partneritega Tartust ja Lõuna-Eestist. Esimene Kultuurikompassi foorum toimus jaanuaris 2019.