Liigu otse sisu juurde

Festival Kaera-Jaan

Kastre vallast pärit rahvalaulukangelane elab edasi kunstis, koorimuusikas, rahvatantsus ja kogukonnateatris.

Lugu

Tänapäevase Kastre valla mail, Võnnu külje all Läänistes elas kord sepp Jaan, kelle sekelduste põhjal valmis populaarne pilkelugu. Ilmselt ei osanud Jaan aimatagi, et andis inspiratsiooni Eesti tuntuimale rahvatantsule, mis on populaarne ka 135 aastat hiljem. Alates 1999. aastast peetakse Võnnus laada- ja perepäeva “Kaera-Jaan”, kus osalevad ka rahvatantsurühmad üle Eesti, esitades oma leidlikke tõlgendusi kaerajaanist.

Kultuuripealinna-aastal kasvab armastatud sündmus kogupere-festivaliks. Külastajad saavad seigelda ainulaadses põhumaailmas, kogeda traditsioonilist laadamelu, tutvuda Kaera-Jaani ja kaerajaani ajalooga ning nautida pärimustantsu ja muusikat spetsiaalselt üheks nädalavahetuseks sündival maagilisel rajal Vooremäel.

Elamus

31. maist 2. juunini on kõik festivalihuvilised oodatud Vooremäele. Kaera-teemast inspireerituna on ürituse läbivaks teemaks õled – õlgedest valmib publiku istumisala, kohvikute alad, laada müügiletid ja lava ning lastele mõeldud seikluslik põhumaailm. Õled saavad töövahendiks ka kunstnikele, keda kaasatakse avaliku kutsungi kaudu Eestist ja välismaalt. 2023. aasta augustis ning 2024. aasta maikuus meisterdavad kunstnikud Järvseljas ja Vooremäel loodussõbralikke puu- ja õleskulptuure. Külastajad saavad avatud töökodades loomeprotsessi jälgida ning festivalil toimuvates töötubades ka ise kätt harjutada.

Valmivatest teostest sirgub Vooremäele skulptuuride rada, mis avatakse festivalil. Skulptuurirajaga on tihedalt seotud festivali üks tippsündmustest – kogukonnateatri etendus. See on maagiline maastiku- ja etenduskunsti rännak, mida ilmestavad vallaelanike poolt ette valmistatud koorietteasted ning põnevad külalisesinejad Etendus valmib Kastre valla ja Läti kompanii Initium koostöös.

Koos Tantsupeomuuseumiga avatakse põhumaailmas näitus Võnnu Kaera-Jaanidest ning ja Eesti tantsupidude kaerajaanidest.

Programmi kuraator ja festivali peakunstnik on skulptor Elo Liiv.

Mõju

Kastre valla põnev (rahva)kultuuripärand jõuab originaalses uustõlgenduses nii Eesti kui välismaise publikuni. Festivali käigus suureneb koostöö kohalikus kogukonnas ja välispartneritega.

Rahvatantsija keerutab rätikuga.