Kriteeriumid (Erni Kask)
Oleme ühiselt kokku leppinud Tartu linna pikaajalise kultuuristrateegia ja Tartu 2024 võiduka loovkontseptsiooni Ellujäämise Kunstid väärtustes. Olles arutanud neid paljude Lõuna-Eesti regiooni loojate ning otsustajatega, on esile kerkinud rida kriteeriumeid ehk tingimusi, millele üks Euroopa kultuuripealinna programmi kuuluv projekt peaks vastama, et programm oleks terviklik, originaalne, rahvusvaheliselt atraktiivne ja elamusi pakkuv, aga mis peamine – meile omane ja räägiks Tartu ning Lõuna-Eesti lugu.
(1) Üllatavad ideed, mis köidavad tähelepanu väljaspool ja tekitavad seeläbi uhkustunnet kohalikes, sünnivad enamasti tavapäratute koostööde tulemusena. Olgu selleks siis Tartu linnaruumi elamuslikuks muutev Autovabaduse Puiestee või pärimusmuusikat moodsa helikeelega siduv Lõuna-Eesti ansambel Trad.Attack!. Nii ongi valdkondadeülesus ehk eri valdkondade koostöö üks olulisi tingimusi, kui projekt soovib kuuluda Tartu 2024 programmi.
(2) Tartu on juba praegu easõbralik linn, aga arvestades, et me kõik soovime olla tegusad ja ärksad kõrge vanuseni, tuleb meil leida võimalusi eri põlvkondade sidumiseks läbi kultuuri ning aktiivsete tegevuste. Nii näiteks on Tartus juba 2020. aastast toimunud vanemate inimeste üksinduse leevendamiseks eakate kõnniringid, millest on osa võtnud ka eri vanuses vabatahtlikud. Selliste põlvkonnaüleste algatuste järele on ootus ka Tartu 2024 projektide puhul.
(3) Küllap on kõik ühel või teisel moel tajunud, et kliima ja keskkonnaga on viimastel aastatel toimunud mingi muutus. Tartu rahvusvaheliselt hinnatud teadlased kinnitavad seda, aga lisavad, et kõigil meil, sealhulgas kultuurikorraldajatel on võimalik selle olukorra parandamiseks oma panus anda. Nii näiteks kasvatatakse Tartus elurikkust ja vähendatakse rattaringlusega süsinikuheidet. Tartu 2024 projektide korraldajad nii Tartus kui ka Lõuna-Eestis saavad anda oma panuse, tegutsedes võimalikult keskkonnasõbralikult ja tegeledes elukeskkonnaküsimustega läbi kultuuri.
(4) Euroopa kultuuripealinna mõte on algusest peale olnud lähendada eurooplasi ning rõhutada meie maailmajao rikkust ja mitmekesisust kultuuri kaudu. Sellepärast on Euroopa kultuuripealinn linnade ja piirkondade jaoks tänaseni üks ihaldatumaid suurprojekte, mis aitab läbi rahvusvahelise koostöö mõtestada enda toimimist ja saada uusi oskusi. Koostöö omade vahel on kindlasti tähtis, aga Euroopa kultuuripealinn annab põhjuse vaadata kaugemale. Seetõttu on ootus, et kõik Tartu 2024 projektid tähendavad sisulist rahvusvahelist partnerlust. Nagu Vanemuise ballett või Tartu Ülikooli Geenivaramu. Me saame seda nimekirja läbi kultuuripealinna muuta oluliselt pikemaks.
(5) Sellest kõigest kasvab välja ka pikaajaline mõju, sest väga õigustatud on küsimus, mis saab aastal 2025, mil läbi aegade suurim Tartu ja Lõuna-Eesti valdkondadeülene koostööprojekt, mis nõudis palju aega, vaeva ja ka raha, on lõppenud. Millised koostööd sellest välja kasvasid ja millised jätkuvad? Kui palju inimesi peab Lõuna-Eestit elamisväärsemaks paigaks ja kes on valmis siia kolima ning siin ennast teostama? Kuidas ja milliste uute oskuste ning kunstidega oleme kindlustanud oma ellujäämise Tartus ja Lõuna-Eestis, kuidas kaasa aidanud oma lahendamisele Euroopaga? Need küsimused võiks iga Tartu 2024 programmi kuuluv projekt enda jaoks läbi mõelda.
Loetletud teemasid nimetame programmi kriteeriumiteks ja need on otseselt seotud Ellujäämise Kunstidega.
Teisalt on nii tartlastel, lõuna-eestlastel kui ka Tartu ja Lõuna-Eesti külalistel ootused kvaliteetseks (teostatavus, 1) ja hästi läbimõeldud (riskianalüüs, 2) programmiks, mille kohta on ammendavalt infot (kommunikatsioon, 3) ja mida kavandab ja teostab võimalikult professionaalne meeskond (meeskond, 4). Kuna Tartu 2024 programmi jõudvad projektid saavad kultuuripealinna rahastajatelt – Tartu linn, Eesti riik ja 19 Lõuna-Eesti omavalitsust – märkimisväärset toetust, on ülioluline ka projektide majandamine ehk eelarve (5). Nii ongi Tartu 2024 projektidel ka elementaarsed projektikriteeriumid ehk tingimused, mida palume igal taotlejal täita ja mida kultuuripealinna ametlikku programmi pürgivatelt projektidelt oodatakse:
- teostatavus
- riskianalüüs
- eelarve
- kommunikatsioon
- meeskond.
Kultuurikorraldajatena teame, et õnnestunud resultaat sünnib ainult tänu hästi läbimõeldud plaanile – pole vahet, kas selleks on intiimne elamusmatk Lõuna-Eesti looduses või suurejooneline Euroopa kultuuripealinna tervikprogramm.