See on dokumentaalfilmide kogumik. Need Lõuna-Eesti mitmekesisust näitavad teosed valmivad Eesti ja maailma režissööride koostöös. Lühifilmid liidetakse kokku “Ellujäämise kunstide” filmikassetiks ning Sul on võimalus neid vaadata kinodes üle Eesti. Võid neid silmata ka telekanalitest või linastustel pisikestes külades. Aga kui Sulle sobib pigem õhtukleit ja ülikond, siis naudid neid filme Lõuna-Eesti erilisusest mõnel Euroopa mainekal filmifestival. 

Lugu

Järgneval paaril aastal tulevad Lõuna-Eestisse residentuuri rahvusvaheliselt tuntud dokumentalistid, kellest igaüks leiab just teda sütitava teema. Eestis on maailma kontekstis suuri eripärasid - laste robootikaringidest meie märgalade loodusliku unikaalsuseni, aktiivsest küla seltsielust Jüri Lotmani, Uku Masingu või Jaan Kaplinski jalajälgedeni, uuesti ellu ärkavast maapoest Tartu uute idufirmadeni. 

Residentuur tähendab rahvusvahelise filmiprofessionaalile ka Eesti filmikogukonnale meistriklasside pidamist ning oma maailma nägemise ja kunstilise eneseväljenduse viiside jagamist läbi retrospektiivide. Olulise väärtusena pakuvad nimekad autorid kunstiloome võimalusi ka Lõuna-Eesti noortele filmihuvilistele. 

Elamus 

Koostööst kujuneb elamus. Residentuuris olevate maailma tippdokumentalistidega vahetavad mõtteid ja kogemusi nii Eesti filmitegijad kui Lõuna-Eesti filminoored. Protsess on selle projekti puhul sama oluline kui tulemus. 

Aga Sul on loomulikult võimalik seda kõike näha. Sa naudid neid raamist väljas filme aastal 2024. Näed kõrgel tasemel ausat pilti meie erinevatest looduslikest ning kultuurilistest ellujäämise viisidest. Sulle avaneb teistsugune pilk Lõuna-Eesti inimestele, paikadele ja kultuurile. 

Mõju

Filmimeedium levib kergesti üle ilma ning valmivad ekraanilood jäävad oluliseks jäädvustuseks järgnevatele põlvkondadele meie aja elust Tartus ning Lõuna-Eestis. 

Säärasel moel pole mitte kunagi niivõrd süstemaatiliselt ja laiahaardeliselt Lõuna-Eestit filmile jäädvustatud.

Eestvedajad: Liisa Nurmela, Anna-Liisa Ingver, Kaarel Kuurmaa  

Kontakt: tartufilmiselts@gmail.com
https://tartudok2024.ee/
https://www.facebook.com/tartudok2024

Ole kursis Euroopa kultuuripealinna programmiga. Telli meie uudiskiri!